Dedal-archetyp patrioty
Archetyp-wzorzec postaci zakorzeniony w świadomości społecznej, że wykazuje te same cechy niezależnie od czasu i miejsca, np. archetyp wojownika realizujący się w postaci Achillesa w xtarożytnej Grecji i w postaci Michała Wołodyjowskiwgo-bohatera wykreowanego w 1.połowie XIX w. w literaturze polskiej.
Dedal-archetyp ojca
Dedal-archetyp ojca, który stawia granice, ale jest to podyktowane trasą, a nie chęcią stłamszenia wolności Ikara i wynika z doświadczenia życiowego. Ikar natomiast reprezentuje archetyp syna: jest młody, niedoświadczony, nie stosuje się do zaleceń ojca, żyje marzeniami, dominuje w nim pragnienie wolności. Mit ten opowiada zatem o relacjach ojca z synem.
Postawa realisty a idealisty
Mit ten prezentuje postawę realisty, którym jest trzeźwo opisujący sytuację Dedal-potrafi ocenić konsekwencje swojego postępowania. Ikar-postawa idealisty, który poświęca wszystko w imię realizacji wyższych celów symbolizowanych przez motyw lotu.
Topos-wzorzec miejsca lub sytuacji na tyle zakorzeniony w świadomości społecznej, że jest podobnie wyobrażany niezależnie od epoki i miejsca, np. topos Arkadii-jako miejsca wiecznej szczęśliwości wynikającej z kontaktu z naturą i życia w zgodzie z jej prawami. Topos pojedynku, np. Achillesa z Hektorem lub Kmicica z Wołodyjowskim.